Επίσκεψη μαθητών στην έκθεση "Υφαίνοντας Δίκτυα", στο αρχοντικό Μίσιου.

Την έκθεση με τίτλο «Υφαίνοντας Δίκτυα» που διοργάνωσε το Οικομουσείο Ζαγορίου, στο αρχοντικό Μίσιου, επισκέφτηκαν μαθητές της Γ’ Γυμνασίου την Παρασκευή 4-10-2024.

Η έκθεση γίνεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Echoversity και με αφορμή τον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Μέσα από μία ποικιλία καλλιτεχνικών και χειροτεχνικών έργων, φωτογραφιών και ψηφιακών πολυμέσων, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον ρόλο του μαλλιού στην τέχνη, τη μετακινούμενη κτηνοτροφία και τη χειροτεχνία, αλλα και την εναλλακτική και αειφορική χρήση των προϊόντων της κτηνοτροφίας μέσω της καλλιτεχνικής δημιουργίας. Έμφαση δόθηκε  στον δυναμικό ρόλο της γυναίκας στην παράδοση, την τεχνογνωσία και τη συμβολή της στη διατήρηση της πολιτιστικής ταυτότητας και του φυσικού περιβάλλοντος.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Δήμητρα Παπαϊωαννίδου που μας παρουσίασε τα έργα της έκθεσης αλλά και την κ. Μπατσή Βιολέτα που μας ξενάγησε στους χώρους του αρχοντικού και είχαμε την ευκαιρία να δούμε ένα χαρακτηριστικό δείγμα της αστικής γιαννιώτικης αρχιτεκτονικής του 19ου αιώνα

Επιστρέφοντας στο σχολείο με τις φωτογραφίες που πήραμε οι μαθητές κατασκεύασαν μια αφίσα με το συνεργατικό online εργαλείο σχεδίασης ψηφιακού περιεχομένου το canva.

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γιαννούλα Κατερίνα