Διάκριση της μαθήτριας του σχολείου μας Ηλη Άννα-Μαρίας

ανατολια

εικόνα Viber 2024 04 23 12 51 47 705

Η μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας Ήλη Άννα Μαρία καθώς και ο μαθήτριες  Ήλη Νεφέλη, Ήλη Χριστίνα καιΤάτση Ευαγγελία (από το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων) συμμετείχαν στις 19 και 20 Απριλίου 2024, στο 10ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας ACSTAC (Anatolia College Science and Technology Annual Conference), που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια.
Σκοπός του συνεδρίου, που διοργανώνεται ετησίως, είναι η προώθηση των φυσικών  επιστημών, της τεχνολογίας, της μηχανικής και των  μαθηματικών  (STE(A)M) μέσω ερευνητικών προσπαθειών μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου, στους τομείς της Βιολογίας, Χημείας, Φυσικής και Τεχνολογίας.

Φέτος, συμμετείχαν 46 μαθητικές αποστολές από όλη την Ελλάδα με 90 ερευνητικές εργασίες.

Η ομάδα των μαθητριών μας απέσπασε την υψηλότερη βαθμολογία από τους κριτές (στον Σχεδιασμό/Επιστημονική Μέθοδο, Παρουσίαση και Δημιουργικότητα) και κατέκτησε το πρώτο (1ο) βραβείο μεταξύ 29 συμμετοχών στον τομέα της Βιολογίας με το ερευνητικό θέμα που παρουσίασαν: «Μικροπλαστικά – η αόρατη απειλή». Η ομάδα διεξήγαγε έρευνα πεδίου λαμβάνοντας και αναλύοντας δείγματα από διαφορετικά σημεία στις όχθες της λίμνης Παμβώτιδας, με αποτέλεσμα να εντοπίσουν μικροπλαστικά. Στόχος της μελέτης τους ήταν η διερεύνηση του ανησυχητικού προβλήματος της πλαστικής ρύπανσης της λίμνης μας και η ευαισθητοποίηση για τις επιπτώσεις του στην κοινότητά μας.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και ιδιαίτερα στην μαθήτρια μας Άννα-Μαρία Ήλη.