Παρεμβάσεις από το ΚΕΘΕΑ, την 2η ΤΟΜΥ Ιωαννίνων και το Κέντρο Υγείας Ιωαννίνων

collagetomy3

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά έγιναν στο Σχολείο μας οι παρακάτω παρεμβάσεις με πρωτοβουλία και ευθύνη των εκπαιδευτικών που υλοποιούν τη δράση «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών του 1ου Γυμνασίου σε θέματα που αφορούν στην ψυχική υγεία των εφήβων» ( Βρακά. Γ., Γιαννούλα Αικ., Διαμαντή Α., Ζιώγα Στ., Μπίσα Ε. και Μπόσμη Μ.):

1. Παρέμβαση από το ΚΕΘΕΑ για το ψηφιακό αποτύπωμα και τους κινδύνους του διαδικτύου ( την παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου)
2. Παρέμβαση από το Κέντρο Υγείας Ιωαννίνων με θέμα «Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες» ( την παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου) και
3. Παρέμβαση από τη 2η ΤΟΜΥ Ιωαννίνων με θέμα «Σεξουαλική Αγωγή» (την παρακολούθησαν οι μαθητές/-τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του Σχολείου).