"Χορεύοντας ερχόμαστε πιο κοντά"-Μια πολιτιστική δράση του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων

collagexoros1

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος  «Η τεχνολογία στα μονοπάτια της παράδοσης....», που υλοποιήσαμε φέτος στο σχολείο μας, αρχίσαμε να διδάσκουμε στους μαθητές μας παραδοσιακούς χορούς. Ωστόσο, δε σταματήσαμε αυτή μας τη δράση, μετά την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου προγράμματος , καθώς βλέπαμε τη δίψα και την έντονη επιθυμία των παιδιών να συνεχίσουμε τα μαθήματα χορού.

Η συγκεκριμένη ομάδα μαθητών έμαθε και αποκριάτικους σκωπτικούς ή μιμικούς χορούς, τους οποίους παρουσίασε στην αποκριάτικη σχολική εκδήλωση, αλλά και νησιώτικους και λαϊκούς.

Μέσα από αυτή τη δράση ωφεληθήκαμε όλοι πολλαπλά. ΄Ήρθαμε πιο κοντά ο ένας στον άλλο, γνωριστήκαμε καλύτερα, χορέψαμε, γελάσαμε, διασκεδάσαμε, γίναμε πιο εκδηλωτικοί. Μάθαμε ήθη και έθιμα του τόπου μας, γνωρίσαμε ένα κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αξιοποιήσαμε δημιουργικά τον ελεύθερό μας χρόνο, ξεφεύγοντας από την ανία και την κούραση της καθημερινότητας και  βελτιώνοντας τη συναισθηματική μας διάθεση.

Μακάρι να είμαστε καλά και να συνεχίσουμε και την επόμενη χρονιά να χορεύουμε!

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ: Μπίσα Ευγενία, Διαμαντή Αννέτα και Γιαννούλα Κατερίνα.