Συμμετοχή μαθητών στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό του ΕΑΠ - 2024

oikonomia

Την Τρίτη 27/02/2024 μαθητές της Α' Γυμνασίου συμμετείχαν διαδικτυακά στον  2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό του ΕΑΠ.  Το φετινό θέμα του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Οικονομικού Διαγωνισμού είναι: «Η ιδέα του επιχειρείν στην Α ́ Γυμνασίου» και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στην Α’ Γυμνασίου των Γυμνασίων στην Ελλάδα και των Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου προς την Οικονομική επιστήμη και να αποτελέσει κίνητρο για την καλλιέργεια της κριτικής τους σκέψης και την ενεργό συμμετοχή τους στον βαθμό που τους επιτρέπεται στις σημερινές οικονομικές αποφάσεις που λαμβάνουν τα νοικοκυριά. Μέσα από τη διαδικασία αυτή ίσως τους δοθεί το ερέθισμα να ασχοληθούν μελλοντικά με τον χώρο των Επιχειρήσεων και της Οικονομίας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Παντελή Ολυμπία

Ευχαριστούμε την κ. Γιαννούλα Αικατερίνη για την πολύτιμη βοήθειά της.

collageoikonomia