arxikidigital

Την Παρασκευή 19-04-2024 μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια του 13ου διαδικτυακού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, παρακολούθησαν την Διαδραστική ομιλία: DigitalWellness: “Πως να έχουμε μια ασφαλή και ισορροπημένη σχέση με την τεχνολογία”. DigitalWellness είναι ένας σύγχρονος τρόπος ζωής που αναφέρεται στο να απολαμβάνουμε τα οφέλη της τεχνολογίας για να βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας και την ανθρωπότητα. Περιλαμβάνει την ψηφιακή ασφάλεια, τον ψηφιακό εγγραμματισμό και την ισορροπία μεταξύ των δραστηριοτήτων του φυσικού και του ψηφιακού κόσμου.

Στόχος της ομιλίας ήταν  να διαπαιδαγωγήσει υπεύθυνους ψηφιακούς πολίτες και να τους μυήσει στο DigitalWellness.

Βασικά σημεία που περιελάμβανε:

• Πως επηρεάζει η τεχνολογία τους 3 πυλώνες της ζωής μας (σωματική υγεία, ψυχική υγεία, σχέσεις);
  • Πως θα θωρακιστούμε απέναντι τον διαδικτυακό εθισμό;
  • DigitalWellness: η νέα τάση της εποχής και η απάντηση στην αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννούλα Αικατερίνη

certificate2math