Διαδικτυακό σεμινάριο «Κοινωνική Μηχανική και απάτες στο Διαδίκτυο» από το saferinternet4kids.gr.

collagemhxaniki

Την Τετάρτη 27-3-2024, μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν το διαδικτυακό σεμινάριο «Κοινωνική Μηχανική και απάτες στο Διαδίκτυο».

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ μαζί με την Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, ως επίσημοι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλάδα για την εκστρατεία του European Cyber Security Month (ECSM) 2024 του ENISA.

Η φετινή εκστρατεία του Ευρωπαϊκού Μήνα Κυβερνοασφάλειας (ECSM) έχει σχεδιαστεί για την αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας που αφορούν την προστασία μας από τις πρακτικές Κοινωνικής Μηχανικής (Social Εngineering) που χρησιμοποιούν οι απατεώνες στο διαδίκτυο, καθώς και την ενημέρωση των μαθητών γύρω από τα θέματα κυβερνοασφάλειας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννούλα Αικατερίνη