Διαδικτυακή συνάντηση με μαθητές του σχολείου P.O Hviezdoslava της πόλης Dolny Kubin της Σλοβακίας

slovakiaΤην Παρασκευή, 24/5/2024 μαθητές του τμήματος Γ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διαδικτυακή συνάντηση με μαθητές του σχολείου P.O Hviezdoslava της πόλης Dolny Kubin της Σλοβακίας και την καθηγήτριά τους Olga Simekova, στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning “Connections” που υλοποιείται ανάμεσα στα δύο σχολεία.

Οι μαθητές και οι υπεύθυνες καθηγήτριες Δήμητρα Κατσούλη, Διευθύντρια του σχολείου, Κλεονίκη Κάτσενου και Ευφροσύνη Γκαρανάση παρουσίασαν το σχολείο μας και την ιστορία του, την πόλη και την περιοχή μας, τοπικά φαγητά καθώς και παραδόσεις και έθιμα. Παράλληλα, οι μαθητές του σχολείου της Σλοβακίας παρουσίασαν αντίστοιχα το δικό τους υλικό. Μέσα από τη συγκεκριμένη δράση οι μαθητές και των δύο σχολείων είχαν την ευκαιρία να ενδυναμώσουν τις επικοινωνιακές και γλωσσικές τους δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με τον πολιτισμό μιας άλλης χώρας, να καλλιεργήσουν το σεβασμό, την ανεκτικότητα, την αλληλεγγύη και να ενισχύσουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Τέλος, αποφασίστηκε να συνεχιστεί η συνεργασία των δύο σχολείων και τη νέα σχολική χρονιά με άλλη θεματολογία.

slovakia2 slovakia3