Eκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο – Τολό Μάιος 2024

nafplio2024

Στις 13, 14 και 15 Μάϊου 2024 μαθητές και μαθήτριες του Γ2 και Γ4 τμήματος του σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος e -twinning, “Connections” , πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο – Τολό. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής επισκεφθήκαμε την πόλη του Ναυπλίου και θαυμάσαμε από κοντά το Παλαμήδι που είναι ένα από τα ωραιότερα κάστρα της Ελλάδας και το μεγαλύτερο και καλύτερα διατηρημένο φρουριακό συγκρότημα της Ενετοκρατίας. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στα στενά της παλαιάς πόλης. Την επόμενη μέρα επισκεφθήκαμε την παραλιακή περιοχή Πόρτο Χέλι και πήραμε μέρος σε ολοήμερη κρουαζιέρα που πραγματοποιούσε επίσκεψη στα νησιά Ύδρα και Σπέτσες.

Θαυμάσαμε από κοντά την αρχιτεκτονική των σπιτιών και μείναμε όλοι έκπληκτοι από την ομορφιά των δύο νησιών. Την τελευταία ημέρα της εκδρομής επισκεφθήκαμε το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου, το αρχαιολογικό μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο της περιοχής. Στο δρόμο της επιστροφής κάναμε στάση στην πόλη του Μεσολογγίου και κλείσαμε την εκδρομή μας με επίσκεψη στο Μουσείο Άλατος, όπου ενημερωθήκαμε για οτιδήποτε σχετίζεται με το αλάτι από πρώτη εμφάνισή του στον πλανήτη έως και σήμερα. Το συγκεκριμένο μουσείο ενθουσίασε όλα τα παιδιά.

Συνοδοί καθηγητές: Ευφροσύνη Γκαρανάση, Κλεονίκη Κάτσενου, Παύλος Καραγιάννης

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ