Συμμετοχή μαθητών στην Σχολική Δράση Ευαισθητοποίησης "Φαγητό στο πιάτο ή στον κάδο μας"

Μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων και συγκεκριμένα από το τμήμα  Α2,  δημιούργησαν ένα βίντεο στα πλαίσια της δράσης ευαισθητοποίησης «Φαγητό το πιάτο μας ή στον κάδο μας» που διοργάνωσε ο Δήμος Ιωαννιτών.

Ο Δήμος Ιωαννιτών στο πλαίσιο της δημοτικής πλατφόρμας επιβράβευσης της ανακύκλωσης Followgreen  καλούσε μαθητές Γυμνασίων να αποτυπώσουν σε μικρής διάρκειας βίντεο τα οφέλη της μείωσης σπατάλης τροφίμων & διαλογής στην πηγή σε καφέ κάδο υπολειμάτων τροφών με χρήση εφαρμογών επεξεργασίας βίντεο.

Οι μαθητές επέλεξαν την κατηγορία «Μείωση σπατάλης τροφίμων» και αφού έγραψαν τους διαλόγους, τους ηχογράφησαν με το εργαλείο audacity, δημιουργήσαν comics με το εργαλείο storyboardthat, την αρχική εικόνα την κατασκεύασαν με το εργαλείο Τ.Ν bing και το τελικό βίντεο το συνέθεσαν με το εργαλείο moviemaker.

Τελικό μήνυμα: Μην πετάς το φαγητό σου! Το φαγητό είναι ένα πολύτιμο αγαθό και όχι σκουπίδι!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννούλα Κατερίνα