Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νησί

nisi2024 3

Ολοκληρώνοντας τη δράση «Το νησάκι των Ιωαννίνων, ένας πολιτιστικός φάρος στη λίμνη μας», πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο νησί και ξενάγηση στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Φιλανθρωπηνών με συμμετοχή των μαθητών/τριών του τμήματος Γ2.

Οι τοιχογραφίες του καθολικού της μονής, έργο των ονομαστών Θηβαίων αγιογράφων Φράγκου Κατελάνου και των αδελφών Κονταρή λαπρύνουν το κτίσμα. Απλώνονται σε εκατοντάδες τετραγωνικά μέτρα αδιάσπαστης επιφάνειας σε έναν αξιοσημείωτο εικονογραφικό πλούτο με χιλιάδες πρόσωπα που δεν βρίσκουν όμοιό τους στην αγιογραφία ναών μετά την Άλωση. Ξεχωρίζουν για την  υψηλή  καλλιτεχνική τους ποιότητα, καθιστώντας το μνημείο ως το λαμπρότερο αγιογραφικό σύνολο του 16ου αιώνα και όλης της μεταβυζαντινής περιόδου στην Ήπειρο, γεγονός που δείχνει  τη μεγάλη πνευματική και καλλιτεχνική άνθηση της πόλης των Ιωαννίνων την εποχή εκείνη.

Συντονίστρια δράσης: Γεωργία Καρδάση

Συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί: Ευφροσύνη Γκαρανάση, Κλεονίκη Κάτσενου, Χρυσάνθη Κόκκα, Αναστασία Νάκα