ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ «ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΜΦΙΔΡΟΜΗ»

IMG 20240426 121528

Γ.Α.Κ.- Ιστορικό Aρχείο-Μουσείο Ηπείρου (Κάστρο Ιωαννίνων)

1/4 – 26/4/2024.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην καλλιτεχνική-φιλολογική δράση με τίτλο « ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΜΦΙΔΡΟΜΗ», που είχε ως βασικό στόχο την προώθηση της σύνδεσης των Εικαστικών Τεχνών και της Λογοτεχνίας. Με τη συμβολή της Καθηγήτριας καλλιτεχνικών, Γεωργίας Καρδάση και των καθηγητριών φιλολογικών μαθημάτων, Ευφροσύνης Γκαρανάση, Σταυρούλας Ζιώγα, Κλεονίκης Κάτσενου, Χρυσάνθης Κόκκα, Ευτυχίας Λαγού και Θεανώς Σεργίου, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας προσέγγισαν πενήντα λογοτεχνικά έργα, εμπνεύστηκαν από αποσπάσματά τους και δημιούργησαν αντίστοιχα εικαστικά έργα με ποικίλες τεχνικές.

Τα έργα παρουσιάστηκαν , στο κτήριο όπου στεγάζονται τα Γ.Α.Κ.- Ιστορικό Aρχείο-Μουσείο Ηπείρου, στο Κάστρο Ιωαννίνων κατά το διάστημα 1/4 – 26/4/2024. Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και όλα τα τμήματα του σχολείου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά τις δημιουργίες των συμμαθητών τους σε προγραμματισμένες εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιήθηκαν.