Συμμετοχή στο εγκεκριμένο πρόγραμμα LUCAS/Evo.Res.Con.Edu του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

collagelucas

Στο πλαίσιο της στρατηγικής ενίσχυσης των σχέσεων της σχολικής μονάδας με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το 1ο Γυμνάσιο συμμετείχε, την Τρίτη 23/04/2024, ως ένα από τα σχολεία πιλότος στο εγκεκριμένο πρόγραμμα LUCAS/Evo.Res.Con.Edu - «Ανάδειξη της εκπαιδευτικής συμβολής της έρευνας και των εννοιών της εξέλιξης», με τη δίωρη διδασκαλία ενός πιλοτικού μαθήματος στην Εξελικτική Βιολογία της Γ’ Γυμνασίου. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Εργαστήριο Βιολογικής Χημείας του Τμήματος Ιατρικής και χρηματοδοτείται από το ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.-Κόμβοι Έρευνας και Καινοτομίας στην Εκπαίδευση.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μιχάλης Μαντζαρης

Φωτογραφικό υλικό και βίντεο από το πιλοτικό μάθημα είναι διαθέσιμα στους παρακάτω σύνδεσμο του προγράμματος LUCAS:https://evoresconedu.gr/site/index.php/el/1o-gymnasio-ioanninon-photos