Επίσκεψη στην Οχρίδα, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Practical is more logical

erasnousteliko

Την Κυριακή 29-9-2024 και για μία εβδομάδα, ομάδα 8 μαθητών της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, συνοδευόμενη από την Δ/ντρια κ. Κατσούλη Δήμητρα και από 2 εκπαιδευτικούς, την κ. Ντόστα Αναστασία και τον κ. Μάντζαρη Μιχαήλ, είχε την ευκαιρία να ταξιδέψει στην Οχρίδα, στη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες πραγματοποίησαν την επίσκεψή τους στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus + με τίτλο “Practical is more logical”, που εκπονεί το σχολείο μας σε συνεργασία με σχολεία της Πολωνίας και της Δ.Β.Μ., κάνοντας την αρχή σε σειρά επισκέψεων και συνεργασίας με τις 2 χώρες.
Η ομάδα των μαθητών μας συμμετείχε σε σειρά σχολικών δραστηριοτήτων, πειραμάτων αλλά και διδακτικών επισκέψεων, τόσο στον χώρο του σχολείου που τους φιλοξένησε, όσο και σε μοναδικής ομορφιάς και σημασίας μνημεία , ενταγμένων στο δίκτυο της UNESCO.
Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια, διαπιστώσαμε τόσο το γνωστικό επίπεδο των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, όσο και την διάθεσή τους για συνεργασία με τους συμμαθητές τους, γεγονός που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και στους συνεργάτες μας.
Βασιζόμενοι στις ξεχωριστές εμπειρίες που αποκόμισαν οι μαθητές μας, είμαστε βέβαιοι πως και οι επόμενες συναντήσεις μας θα εφοδιάσουν τους συμμετέχοντες με αυτοπεποίθηση, κοινωνικές δεξιότητες, γνώσεις και ειλικρινείς φιλίες!