Ρομποτική στο 1ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας-Πληροφορικής, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ραχιώτη Κατερίνας και Γιαννούλα Κατερίνας, οι μαθητές του σχολείου μας κατασκεύασαν «ρομπότ» με τα πακέτα της Gigo Programming Bricks και τα προγραμμάτισαν σε περιβάλλον S4A.Στην προσπάθεια συμμετείχε και η Φυσικός του σχολείου μας Χάϊδου Άννα.

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα του ευρωπαϊκού δικτύου Junior Engineer Academy (JEA) που προσπαθεί να προωθήσει τις ικανότητες STEM σε μαθητές καθώς οι ικανότητες αυτές κρίνονται απαραίτητες για τις σύγχρονες ευρωπαϊκές κοινωνίες. Έχει σαν στόχο να ξυπνήσει ένα πρώιμο ενδιαφέρον για επαγγέλματα που σχετίζονται με την τεχνολογία και να ενημερώσει μαθητές γυμνασίου (ηλικίας 12 έως 15 ετών) για διαφορετικές σταδιοδρομίες και επαγγελματικούς τομείς που μπορεί να ακολουθήσει ένας μηχανικός στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Το έργο της JEA προωθεί τη σπουδαιότητα της εκπαίδευσης STEM με ιδιαίτερη έμφαση στην τεχνολογία. Μέσω του προγράμματος το σχολείο απέκτησε έξι πακέτα Gigo S4A Programming Bricks και Arduino uno.

,

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ