Ενημέρωση μαθητών της Γ' Γυμνασίου από Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού στα πλαίσια του προγράμματος JA My Career

collagemycareer

Την Τρίτη 6-2-2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Μερτζάνη Ιωάννα, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, και μίλησε στους μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ4, οι οποίοι συμμετέχουν στο Πρόγραμμα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού ”JA My Career”. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις σπουδές μετά το Γυμνάσιο (Γενικά Λύκεια, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ ΔΥΠΑ, Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης), τα μαθήματα στις ομάδες προσανατολισμού των ΓΕΛ, τους τομείς και τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ, αλλά και το σύστημα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Επιπλέον είχαν την ευκαιρία να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με τις Σχολές και τα Τμήματα των Πανεπιστημίων, αλλά και για τις σχολές ενστόλων (στρατιωτικές, αστυνομίας, πυροσβεστικής, λιμενικού).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννούλα Αικατερίνη