Η ΓΛΥΠΤΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ «ΗΡΩΟ ΜΠΙΖΑΝΟΜΑΧΩΝ»

bizanomaxon

Συνεχίζοντας με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄τάξης, την περιήγηση στους χώρους της πόλης μας, όπου υπάρχουν αγάλματα, σταθήκαμε στο Πάρκο Ωρολογίου μπροστά στο «Ηρώο Μπιζανομάχων», το μαρμάρινο σύμπλεγμα που δημιούργησε το 1936 ο σημαντικός γλύπτης του 20ου αιώνα, Βάσος Φαληρέας. Πρόκειται για ένα “Μνημείο Αγνώστου Στρατιώτη“ με ένα συγκινησιακά φορτισμένο θέμα: η Ελλάδα (ή η Δόξα) κρατά στα χέρια της τον θνήσκοντα εύζωνο μπιζανομάχο που γέρνει πάνω στην ασπίδα όπου αναγράφεται «ΕΠΙ ΤΑΣ», ενώ το απελπισμένο βλέμμα της στρέφεται προς τον ουρανό. Το έργο εντάσσεται στην παραστατική τεχνοτροπία με εμφανείς επιρροές από την αρχαία ελληνική τέχνη και διακρίνεται για την εξαιρετική σύνθεση και την έντονη πλαστικότητά του. Δικαιολογημένα θεωρείται ένα από τα σπουδαιότερα γλυπτά της πόλης μας, που εξυμνεί τον αγώνα για την ελευθερία.