Το πείραμα του Ερατοσθένη

eratosh2022

Στις 21 Μαρτίου 2022, ημέρα της εαρινής ισημερίας, στην αυλή του σχολείου μας διεξήχθη το πείραμα του Ερατοσθένη. Πρόκειται για ένα πείραμα που πραγματοποίησε ο σπουδαίος ΄Ελληνας μαθηματικός, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, τον 3ο αιώνα π.Χ., με την εφαρμογή του οποίου κατόρθωσε να υπολογίσει την περιφέρεια της Γης με γεωμετρικό τρόπο.
Η δράση πραγματοποιήθηκε από μαθητές δύο τμημάτων της Β΄ και δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης, οι οποίοι χρησιμοποιώντας απλά όργανα και με την καθοδήγηση των καθηγητών τους ( κ. ΄Αννας Χάιδου-Φυσικού, κ. Κατερίνας Καρενά-Μαθηματικού και κ. Χάρη Κκαλλά-Γεωλόγου) συμμετείχαν ενεργά στις μετρήσεις. Μάλιστα τα καλύτερα αποτελέσματα των μετρήσεων στάλθηκαν στους συντονιστές της συγκεκριμένης δράσης.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νίκο Παναγιωτίδη, υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ιωαννίνων, για την πολύτιμη βοήθειά του στη διεξαγωγή του πειράματος.

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ