Κέντρο Πληροφόρησης του ΟΗΕ (UNRIC)

Την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου 2022 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον κ. Δημήτρη Φατούρο, Υπεύθυνο Επικοινωνίας για την Ελλάδα, Κέντρο Πληροφόρησης του ΟΗΕ (UNRIC). Ο κ. Φατούρος παρουσίασε σε μαθητές της Α΄ και Γ΄ Γυμνασίου το έργο του ΟΗΕ, την ιστορία του Θεσμού καθώς και την Ατζέντα 2030 για τη βιώσιμη ανάπτυξη. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους 17 στόχους που έχουν θεσπιστεί για να κάνουμε καλύτερο τον κόσμο μας και να πάρουν απαντήσεις σε ερωτήματά τους για τον ΟΗΕ και τη δράση του. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με αφορμή τη δράση «Υγιείς συνήθειες και στάσεις: Προωθώντας την ευημερία στο σχολείο και την κοινότητα» με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Αθηνά Χαρίση ΠΕ02, την κ. Αλεξάνδρα Τσαντήλα ΠΕ78 και την κ. Ευγενία Μπέλου ΠΕ02.

ohe2022

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ