9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

imeraathlitismou

Την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022, στο πλαίσιο της του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας συμμετείχε σε αθλητικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.
Η Α΄ Γυμνασίου σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κόνιτσας υλοποίησε πρόγραμμα στο περιαστικό άλσος της πόλης. Συνοδοί καθηγητές: Μπίσα Ευγενία, Χάιδου Άννα, Καρενά Αικατερίνη, Γεωργοπούλου Χρυσούλα με συντονίστρια τη γυμνάστρια Χριστοδούλου Δήμητρα.
Οι Β΄ και Γ΄ τάξεις καθώς και όλος ο υπόλοιπος σύλλογος διδασκόντων συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες για την κωπηλασία και την αντισφαίριση. Για το άθλημα της κωπηλασίας έγινε ενημέρωση καθώς και πρακτική εξάσκηση σε κωπηλατικό εργόμετρο με τη βοήθεια του κυρίου Νταλαμάγκα Βασίλειου, πρωταθλητή και προπονητή του ΠΝΟΙ. Συντονιστές για την αντισφαίριση ο γυμναστής Παπασπύρου Νικόλαος και για την κωπηλασία ο γυμναστής Καραγιάννης Παύλος.
Για φωτογραφίες πατήστε εδώ.