Ενδοσχολική επιμόρφωση με εκπαιδευτικά προγράμματα του Εργαστηρίου Ψυχολογίας, Παιδαγωγικών Ερευνών και Μέσων στην Εκπαίδευση του Πανεπιστημίου Αιγαίου

Το 1ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων σε συνεργασία με το το Εργαστήριο Ψυχολογίας , Παιδαγωγικών Ερευνών και Μέσων στην Εκπαίδευση του Πανεπιστημίου Αιγαίου, διοργάνωσε για τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα, που είναι εγκεκριμένα από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Πανεπιστημίου Αιγαίου,  διάρκειας 25 (είκοσι πέντε) ωρών το καθένα:

1. Κινητή μάθηση: Η αξιοποίηση εκπαιδευτικών εφαρμογών κινητών συσκευών στην εκπαιδευτική διαδικασία
  2. Κυκλοφοριακή Αγωγή: Εισαγωγή στην Κυκλοφοριακή Αγωγή
  3. Μέθοδοι της Μετασχηματίζουσας Μάθησης στο πλαίσιο της Δια Βίου Μάθησης : Εισαγωγή στη Μετασχηματίζουσα Μάθηση

Στόχοι των προγραμμάτων αυτών είναι  η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε επίκαιρα ζητήματα της εκπαιδευτικής πραγματικότητας, η ανάπτυξη των οριζόντιων δεξιοτήτων τους,  η επιμόρφωση σε εξειδικευμένα ζητήματα του γνωστικού αντικειμένου των διάφορων ειδικοτήτων και τέλος η ανάπτυξη της συνεργασίας και η επίτευξη συνεργιών για την αναβάθμιση του εκπαιδευτικού έργου μέσω της ενεργούς και πολύπλευρης συνεργασίας.