Διαδικτυακό σεμινάρια από το saferinternet4kids - 2022

arxiki

Στα πλαίσια της δράσης "Καλλιέργεια κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων για την πρόληψη και αντιμετώπιση αρνητικών συμπεριφορών και συγκρούσεων" την Τρίτη 18/10/2022 μαθητές της Β’ Γυμνασίου παρακολούθησαν διαδικτυακό σεμινάριο που διοργάνωσε το saferinternet4kids για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές Γυμνασίου.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση  μαθητές έμαθαν για την προστασία από απάτες, την προστασία των προσωπικών δεδομένων, την ορθή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, το διαδικτυακό εκφοβισμό και την παραπληροφόρηση.

Η ενημέρωση διήρκεσε  δύο διδακτικές ώρες, μέσα στις οποίες υπάρχει χρόνος για ερωτήσεις και απορίες από την πλευρά των μαθητών.

Την Δευτέρα 14/11/2022 μαθητές της Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν διαδικτυακό σεμινάριο που διοργάνωσε το saferinternet4kids για  την αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας που αφορούν την προστασία της καθημερινότητας στο διαδίκτυο, προστασία από απάτες, όπως Phishing και Ransomeware, αλλά και την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με το πώς πρέπει να ενεργούν αν και εφόσον πέσουν θύματα απάτης στο διαδίκτυο. Tέλος θα συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τις αναδυόμενες τεχνολογίες (όπως έξυπνα ρολόγια κ.λπ.) και τι πρέπει να προσέχουν όταν αγοράζουν τέτοια προϊόντα.