Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων - Μάϊος 2022

pan2022

Στο πλαίσιο της δράσης: «Μέσα από την επιστήμη κατανοώ τον κόσμο, ζώντας σε μια εξελισσόμενη κοινότητα» στις 3 Μαΐου 2022 οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Αφού περιηγήθηκαν στον εξωτερικό χώρο του Ιδρύματος εντοπίζοντας τις Σχολές, που υπάρχουν στο πανεπιστήμιο, επισκέφτηκαν το τμήμα Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας και το τμήμα Μαθηματικών της Σχολής Θετικών Επιστημών. Στο τμήμα της Ιατρικής οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Ιστορίας της Ιατρικής από τον Επίκουρο καθηγητή κ. Κωνσταντίνο Τρουμπούκη και στην συνέχεια στο εργαστήριο Βιολογικής Χημείας από το ερευνητικό προσωπικό υπό την καθοδήγηση του διευθυντή του εργαστηρίου καθηγητή κ. Φριλίγγου Ευστάθιου. Στο τμήμα Μαθηματικών οι μαθητές ενημερώθηκαν από το διδακτικό προσωπικό με τις οδηγίες του προέδρου του τμήματος κ. Βλάχου Θεόδωρου. Ευχαριστούμε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας για την όμορφη και εποικοδομητική φιλοξενία.