Ενισχυτική Διδασκαλία 2023-2024

enisxitiki

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 5999/16-10-2023 - ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ ΦΕΚ Β’ 6056/19-10-2023) δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 114342/Δ2/12-10-2023 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2023-2024». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2023-2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών/τριών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργήσει ΣΚΑΕ στο σχολείο όπου φοιτούν οι μαθητές και θα πρέπει να μετακινούνται μετά το πέρας των μαθημάτων του πρωινού ωραρίου σε άλλο σχολείο, χωρίς να παρέχεται δωρεάν η μετακίνηση τους.

Σας παρακαλούμε, αφού διαβάσετε προσεκτικά τη σχετική εγκύκλιο, να συμπληρώσετε μέχρι την Τρίτη 14/11/2023 την Υπεύθυνη Δήλωση και να μας την αποστείλετε (ηλεκτρονικά ή να τη φέρετε στο σχολείο)  προκειμένου να δηλώσετε συμμετοχή  στα τμήματα ενισχυτικής Διδασκαλίας. Μετά την παρέλευση της συγκεκριμένης ημερομηνίας δε θα γίνονται δεκτές οι Υπεύθυνες Δηλώσεις.

Για να κατεβάσετε την αίτηση σε μορφή αρχείο κειμένου πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.