Μια πράξη ευποιΐας - 1ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων - 2022

projectores

Το προηγούμενο διάστημα γίναμε μάρτυρες μιας εξαιρετικής πράξης ευποιΐας σε χαλεπούς καιρούς από κάποιο ανώνυμο προς ένα δημόσιο σχολείο.
Παρουσιάστηκε ενώπιον του διευθυντή του σχολείου ένας/μια ανώνυμος/η δωρητής/τρια που θέλησε να δωρίσει δύο βιντεοπροβολείς κοντινής προβολής (short-throw projectors), ένα γεγονός εντελώς ανέλπιστο, που μας εξέπληξε ευχάριστα. Με μεγάλη χαρά αποδεχτήκαμε τη δωρεά, έγινε η σχετική έρευνα αγοράς και υποδείχθηκε στο/στη δωρητή/τρια η καλύτερη και η πλέον συμφέρουσα τιμή για την αγορά βιντεοπροβολέων. Εντός ελαχίστων ημερών ο επιλεγείς προμηθευτής μετέφερε και εγκατέστησε στο σχολείο τους δύο βιντεοπροβολείς σε ισάριθμα τμήματα και σήμερα λειτουργούν άψογα.
Οφείλουμε να τονίσουμε δύο σημεία κομβικής σημασίας: α)τη σαφή επιθυμία του/της δωρητή/τριας να διαφυλαχθεί με κάθε τρόπο η ανωνυμία του/της και β) το γεγονός ότι το χρηματικό ποσό της δωρεάς, που ανέρχεται στο ποσό των 3.600 €, προέρχεται από το υστέρημά του/της.
Αποτελεί όντως ένα παράδειγμα προς μίμηση, ειδικά για τους έχοντες και κατέχοντες που ασχολούνται μόνο με την αποθησαύριση και τις χορηγίες επίδειξης. Σε αντίθεση με τους ευεργέτες οι οποίοι ενδιαφέρονταν για την υστεροφημία τους, το κλέος και το κῦδος των προγόνων μας.
Εκφράζουμε τις ευχαριστίες όλης της σχολικής κοινότητας προς τον/την ανώνυμο/η δωρητή δωρήτρια και του/της ευχόμαστε ό,τι καλύτερο!!!