Οι πληροφορίες προέρχονται από την Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με την Α΄ Ψυχιατρική Κλινική.

Ακολουθούν:

·Οδηγίες για παιδιά και οικογένειες για την αντιμετώπιση των περιοριστικών μέτρων λόγω του κορονοϊού (COVID- 19)

·  Σύντομο οδηγό για άτομα που βρίσκονται σε απομόνωση λόγω του κορονοϊού (COVID-19)

·  Ψυχική διαχείριση της επιδημίας covid-19 στο γενικό πληθυσμό

Είναι πολύ σημαντικό να θυμόμαστε ότι ειδικά τα παιδιά στη δεδομένη συγκυρία έχουν περισσότερες ανάγκες από εμάς. Τα μάτια τους είναι στραμμένα στους ενήλικες, αφουγκράζονται και αντανακλούν το πώς νιώθουμε, παρατηρούν και επηρεάζονται από το πώς αντιδρούμε και έχουν ανάγκη από τη δική μας καθοδήγηση.

Οι σχέσεις των μελών της οικογένειας είναι πάντα σημαντικές και ίσως σε αυτήν την κρίση να χρειάζονται ακόμη περισσότερο την προσοχή και τη φροντίδα μας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε μέλος έχει δικαίωμα στην έκφραση της αλήθειας του αλλά και υποχρέωση να αναλαμβάνει την ευθύνη που του αναλογεί για τα όσα λέει και πράττει. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση ας θυμόμαστε ότι προτεραιότητα έχει η καλή σχέση αγάπης των μελών κι όχι το δίκιο του καθενός. Ας είναι πυξίδα μας το πώς θα ανακουφίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τους άλλους ώστε να προωθήσουμε την ψυχική μας ευεξία.