Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Κόνιτσας Νοέμβριος 2021

konitsa 200

Την Πέμπτη 3-11-2021 οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Κόνιτσας στο πλαίσιο συμμετοχής σε εκπαιδευτικά προγράμματα του Κέντρου.

Οι υπεύθυνοι του ΚΠΕ υλοποίησαν το πρόγραμμα περιήγησης τριών ομάδων μαθητών των τμημάτων Α12, με τις συνοδούς καθηγήτριές τους στην άνω πόλη της Κόνιτσας. Ξεκινώντας από το Δημαρχείο της πόλης, οι μαθητές περπάτησαν στα πέτρινα καλντερίμια, επισκέφθηκαν το σπίτι του Αγίου Παϊσίου, παρατήρησαν τον τρόπο την τεχνική και τα υλικά κατασκευής των πέτρινων αρχοντικών. Συνομίλησαν με κατοίκους, ενημερώθηκαν για τις ανάγκες που ικανοποιούσε η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική τους, κατανόησαν την άρρηκτη σύνδεση του δομικού οργανισμού με το φυσικό περιβάλλον και τους ανθρώπους του. Ξεχωριστή εμπειρία ήταν η εμπειρική μέτρηση από τα ίδια τα παιδιά της ηλικίας των αιωνόβιων δέντρων η γνωριμία και η φωτογράφηση λουλουδιών, δέντρων, φυτών της περιοχής. Το «χτες» αδιάλειπτα δεμένο με το «σήμερα», η παράδοση και η ιστορία του τόπου με το παρόν του. Το σπίτι της μητέρας του Αλή-πασά, της θρυλικής Χάμκως, οι πέτρινες βρύσες, τα πετρόκτιστα σχολεία και οι εκκλησίες στέκουν αγέρωχα στον χρόνο, μάρτυρες μιας ακμάζουσας κοινωνίας του παρελθόντος αλλά και μιας «ανήσυχης» κοινωνίας του παρόντος.

Οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Α4 παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Τα Μαστοροχώρια της Κόνιτσας» στην  Πυρσόγιαννη, ένα ορεινό χωριό της Κόνιτσας. Με δύο εκπαιδευτικούς του ΚΠΕ Κόνιτσας μελέτησαν τον παραδοσιακό οικισμό αφού χωρίστηκαν σε ομάδες και άρχισε η επιτόπια έρευνα. Όλα τα σπίτια πέτρινα, σκαρφαλωμένα στο βουνό σύμφωνα με τον παραδοσιακό αρχιτεκτονικό ρυθμό της περιοχής. Η  επιβλητική εκκλησία του Αγίου Γεωργίου με τις όμορφες τοιχογραφίες και ο ναός του Αγίου Νικολάου με τη δίρριχτη στέγη του, από τα εντυπωσιακότερα κτίσματα στον οικισμό, μαρτυρούν την τέχνη και το ταλέντο των μαστόρων της περιοχής.

Συνοδοί καθηγήτριες: Χάιδου Άννα, Παππά Αλεξάνδρα, Διαμαντή Αννέτα, Γιαννούλα Κατερίνα