Επισκέψεις στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων!!

arxaiologiko1

Στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς τέσσερα τμήματα του σχολείου μας επισκέφθηκαν, διαδοχικά, την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016 το Αρχαιολογικό Μουσείο  Ιωαννίνων. Παρακολούθησαν το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα «167 π.Χ Πασσαρών, Τέκμων, Φυλάκη: Η εισβολή των Ρωμαίων στην Μολοσσίδα», στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Αρχαιολογία του λεκανοπεδίου Ιωαννίνων. Από τις απαρχές ως την ύστερη αρχαιότητα».Έγιναν θεματικές ξεναγήσεις με έμφαση σε όπλα, απελευθερωτικές επιγραφές και μολύβδινες πινακίδες.
Συμμετείχαν τα τμήματα: Γ3, Β2, Α1 και Γ1 με συνοδούς τις φιλολόγους κ. Κόκκα Χρυσάνθη, Ευγενία Μπίσσα, Γκαρανάση Ευφροσύνη και Ζιώγα Σταυρούλα αντίστοιχα.
Συγχαίρουμε τόσο τις καθηγήτριες για την πρωτοβουλία τους όσο και τους μαθητές και μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και την άψογη συμπεριφορά τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε και άλλες φωτογραφίες.