Επίσκεψη του 2ου Λυκείου Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του Προγράμματος etwinning

gel2episkeci2023 15 Copy

Οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα etwinning “Mirror- Mirror”με τους μαθητές του Γ1 και Γ3 του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, επισκέφθηκαν την Τετάρτη 5-4-2023 το Σχολείο μας, συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή τους κ. Αλέξανδρο Αστρεινίδη και την εκπαιδευτικό Ευαγγελία Κατωπόδη.

Στην αίθουσα τελετών του Γυμνασίου, οι μαθητές των δύο σχολείων, που μέχρι τώρα αλληλεπιδρούσαν μέσω της πλατφόρμας του etwinning, είχαν την ευκαιρία για μια δια ζώσης αλληλεπίδραση. Πριν από λίγες ημέρες σε μια διαδικτυακή συνάντηση έγινε η πρώτη γνωριμία των μαθητών των δύο σχολείων μέσω του «Δέντρου γνωριμιών» και τις διαδραστικές εικόνες που είχε φτιάξει ο καθένας με το πρότυπό του και ένα avatar.

Κατά την επίσκεψη στον χώρο του 1ου Γυμνασίου προχώρησε η εφαρμογή του κριτικού γραμματισμού στο κειμενικό είδος της διαφήμισης με τους μαθητές χωρισμένους σε ομάδες «δημοσιογράφων», «ψυχολόγων», «γλωσσολόγων» και «κοινωνιολόγων».

Και η συνεργασία συνεχίζεται…

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Χρυσούλα Γεωργοπούλου, Θεανώ Σεργίου