Επίσκεψη στο τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών υπολογιστών και Πληροφορικής της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων 2023

arxiki panepistimio2023

Στα πλαίσια της δράσης «Η βιωματική μάθηση στην τάξη η κινητήριος δύναμη για την υιοθέτηση της επιστημονικής σκέψηςς»: την Δευτέρα 03-04-2023  μαθητές/τριες της Β' Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών υπολογιστών και Πληροφορικής της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Οι μαθητές/τριες συναντήθηκαν με τους μαθητές/τριες του Γυμνασίου Δολιανών, με τους οποίους υλοποιούν σε συνεργασία το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Connect: Μηχανική Μάθηση και θεώρηση στην υπηρεσία του περιβάλλοντος, και αντάλλαξαν απόψεις για την εμπειρία τους από την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.
Στην συνέχεια σε ομάδες ξεναγήθηκαν στους χώρους του τμήματος και με την καθοδήγηση του επιστημονικού προσωπικού υλοποίησαν εργαστηριακό μάθημα προσομοίωσης χρησιμοποιώντας σύγχρονο εξοπλισμό.
Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ