Επίσκεψη της συγγραφέως παιδικής λογοτεχνίας Σοφίας Γραμμόζη- Σωπίκη

sopiki

Μια εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα παιδικού καρκίνου
Στις 15 Φεβρουαρίου, παγκόσμια ημέρα του παιδικού καρκίνου, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Σοφία Γραμμόζη – Σωπίκη, παιδαγωγός και συγγραφέας, για να μεταφέρει μέσα από το τελευταίο βιβλίο της «Μαμά, χάρισέ μου λίγο ουρανό» ένα ελπιδοφόρο μήνυμα ανθρωπιάς.
Οι μαθητές της πρώτης Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τη συγγραφέα σε ένα ταξίδι φιλαναγνωσίας και να ακούσουν αποσπάσματα του βιβλίου που είναι αφιερωμένο στον δύσκολο και τιτάνιο αγώνα πολλών παιδιών με καρκίνο και στον αγώνα των οικογενειών τους. Τα θέματα που πραγματεύεται είναι πολλά και τα μηνύματα δυνατά. Αναφέρεται στη διαφορετικότητα, στο προσφυγικό, στον εθελοντισμό, στην αλληλεγγύη και την προσφορά στον συνάνθρωπο, στη δύναμη της φιλίας, την αξία του να είναι κανείς δότης μυελού των οστών.
Δημιουργήθηκε ένα πολύ ευχάριστο κλίμα δημιουργικής αλληλεπίδρασης μεταξύ των μαθητών και της συγγραφέως, που οι ευεργετικές επιδράσεις του θα μεταφερθούν και στο μάθημα της λογοτεχνίας.
Ευχαριστούμε την κ. Σοφία Γραμμόζη – Σωπίκη για τις ωραίες στιγμές που μας χάρισε!
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γεωργοπούλου Χρυσούλα, Σεργίου Θεανώ, Σαχίνη Βαλεντίνα Κάτσενου Κλεονίκη. ,
Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ