Διαδικτυακή περιήγηση στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη

onasiosbibliothiki 1

Την Δευτέρα 13-2-2023 μαθητές της Β’ Γυμνασίου περιηγήθηκαν διαδικτυακά στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη. Η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη είναι μια ιστορική βιβλιοθήκη, η οποία στεγάζεται σε ένα νεοκλασσικό κτίριο πολύ κοντά στην Ακρόπολη. Έχει 2 συλλογές βιβλίων (την Ελληνική Βιβλιοθήκη και την Περιηγητική Συλλογή) καθώς και 2 αρχεία (Αρχείο Καβάφη και Αρχείο Ωνάση).

Οι μαθητές ενημερώθηκαν  για

• Ιστορία της τυπογραφίας
  • Σημαντικές εκδόσεις της προεπαναστατικής εποχής : Ελληνική Νομαρχία, (Ανώνυμος Έλλην), Εισαγωγή στα Γεωγραφικά και Σφαιρικά» (Χρύσανθος Νοταράς), Νεωτερική Γεωγραφία (Δανιήλ Φιλιππίδης και Γρηγόριος Κωνσταντάς), Φυσικής Απάνθισμα (Ρήγας Βελεστινλής), Λογική (Ευγένιος Βούλγαρης), Νέος Ανάχαρσης (Ρήγας Βελεστινλής), Εγκυκλοπαίδεια Φιλολογική (Ιωάννης Πατούσας), Γαλλική Εγκυκλοπαίδεια (Denis Diderot, Jean le Rond d' Alembert)
  • Χάρτα της Ελλάδος (Ρήγας Βελεστινλής): Το εκδοτικό έργο του Ρήγα, η ιστορία της έκδοσης της Χάρτας, τα σύμβολα και τα μηνύματα που κρύβονται μέσα σε έναν ιστορικό χάρτη
  • Μια εφαρμογή AR (επαυξημένης πραγματικότητας) που σε συνεργασία με το ιστορικό τεκμήριο της Χάρτας εμφανίζει τα σύμβολα που τύπωσε ο Ρήγας σε τρισδιάστατη μορφή.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βίκυ Γεροντοπούλου για την όμορφη διαδικτυακή ξενάγηση.