Πρόγραμμα «The Tipping Point»

drasi2023

Στις 19/01/23 οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα «The Tipping Point» (TTP). Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να ενημερωθούν για σπουδές και επαγγέλματα του ενδιαφέροντός τους, ώστε να λάβουν πιο συνειδητά αποφάσεις για τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά τους βήματα. Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη χρήση της ασφαλούς και δομημένης ηλεκτρονικής πλατφόρμας «100mentors».
Μέσω ομαδικής τηλεδιάσκεψης σε σχολική αίθουσα, που προγραμμάτισαν και συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Σεργίου Θεανώ και Γεωργοπούλου Χρυσούλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων B4 και Γ4, είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με πρότυπο-μέντορα από το χώρο της υγείας και συγκεκριμένα με γιατρό που υπηρετεί σε τμήμα ΜΕΘ στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου και να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με το ιατρικό επάγγελμα, τη δωρεά οργάνων, τη βιοηθική και ζητήματα σχετικά με τον συγκεκριμένο κλάδο.