Δράση για την κλιματική ουδετερότητα

klima

Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στην ενημερωτική δράση για την κλιματική ουδετερότητα στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών.
Τα τμήματα Γ2 και Γ4, την Τρίτη 15/11/2022, συνοδεία των καθηγητριών Γεωργοπούλου Χρυσούλας και Κίτσιου Κωνσταντίνας, συμμετείχαν στην ενημερωτική δράση που διοργάνωσε η ΔΔΕ Ιωαννίνων σε συνεργασία με τον Δήμο Ιωαννιτών και τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας, στο πλαίσιο δράσεων της εβδομάδας για τις κλιματικά ουδέτερες πόλεις.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν μέσω διαδραστικής ενεργειακής δράσης για το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής, την έννοια την ενεργειακής μετάβασης , την ενεργειακή κρίση, την ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα έξυπνα δίκτυα, τα έξυπνα σπίτια, την ηλεκτροκίνηση. Μέσα από αυτή τη διαδραστικότητα, τα παιδιά γνώρισαν τις νέες προοπτικές που αναφύονται στην περιοχή μας, καθώς και τις ειδικότητες που είναι άμεσα συνυφασμένες με την ενεργειακή μετάβαση.
Η συμμετοχή στην ενημερωτική δράση προγραμματίστηκε στα πλαίσια των δύο Περιβαλλοντικών Σχεδίων Δράσης που υλοποιεί η Σχολική Μονάδα με στόχο να αποκτήσουν οι μαθητές περιβαλλοντική και ενεργειακή συνείδηση και να μεταλαμπαδεύσουν τις αντίστοιχες ιδέες στο ευρύτερο σχολικό και εξωσχολικό περιβάλλον τους.
Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ