ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΓΚΡΑΦΙΤΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

grafiti

Το πιο χαρακτηριστικό δείγμα τέχνης του σύγχρονου αστικού περιβάλλοντος, ιδιαίτερα αγαπητό στους εφήβους, είναι το γκράφιτι. Δεν θα μπορούσε επομένως να λείπει από τη δράση μας «Η τέχνη πλανιέται στην πόλη» η περιήγηση στην πόλη μας, όπου έργα γνωστών και ανώνυμων καλλιτεχνών μάς προσφέρουν απλόχερα εικαστικά ταξίδια και μας μεταδίδουν τα μηνύματά τους, αποτυπώνοντας τις τάσεις, τα οράματα, τις προσδοκίες και τις ανησυχίες των νέων της εποχής μας, αλλά και προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσουν τον πολίτη και να σχολιάσουν τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα. Περπατήσαμε λοιπόν μαζί με τα παιδιά της Β΄ τάξης στο κέντρο των Ιωαννίνων, στους δρόμους και στα σοκάκια της παλιάς αγοράς (Ανεξαρτησίας, Τσιριγώτη, Καλάρη) και ανακαλύψαμε σε τοίχους και ρολά καταστημάτων γκράφιτι, που συνήθως τα προσπερνάμε περπατώντας. Ήταν ευκαιρία να σταθούμε λίγο περισσότερο μπροστά τους και να «ακούσουμε» την ιστορία που θέλουν να μας πουν. Πολλά από τα έργα αυτά φιλοτεχνήθηκαν κατά τη διεξαγωγή του εικαστικού project “From Gray to color scale” το καλοκαίρι του 2014, κατά τη διάρκεια του οποίου περισσότεροι από 30 εικαστικοί και street art καλλιτέχνες, από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό δημιούργησαν μία μεγάλης κλίμακας καλλιτεχνική παρέμβαση στην πόλη των Ιωαννίνων με τοιχογραφίες, graffiti, αλλά και εγκαταστάσεις (installations), δίνοντας χρώμα στο γκρίζο των κτηρίων και ζωή στο δημόσιο χώρο και σε άδεια μαγαζιά (Dome (GRM), Wild Drawing (DW), Achilles, Simoni Fontana, Ser, Νικόλα Paradiselo, Δήμητρα Γούση, Ναυσικά Μοσχοπούλου, Cacao Rocks, Ser, Boohaha, Μαρίνα Σιούτη, Ozma, Snoe, ομάδα Anus, Reb, Carlito, Άντα Αναστασέα, Δώρα Πελεγρίνη, Βασιλική Σπύρου, Γιώργος Κεβρεκίδης, Ανδρέας Πασιάς, Δημήτρης Παπαδόπουλος κ.α.). Η πιο πρόσφατη τοιχογραφία στην πόλη μας έγινε στους τοίχους του κτηρίου του Πνευματικού Κέντρου, όπου στεγάζεται το Δημοτικό ραδιόφωνο, έργο των τελειόφοιτων της σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις συζητήσεις και την ανταλλαγή απόψεων που έγιναν κατά τη μελέτη όλων αυτών των έργων που είδαμε από κοντά.
Η συντονίστρια της δράσης: Γεωργία Καρδάση (ΠΕ08, ΠΕ02)
Οι συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί: Κλεονίκη Κάτσενου (ΠΕ02), Χρυσάνθη Κόκκα (ΠΕ 02), Μαρία Μανανά (ΠΕ 06), Αναστασία Νάκα (ΠΕ 07).