Δράσεις E-Bug: Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια" και "Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες"

bug

Tο Υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων συντονίζει και υλοποιεί δράσεις και παρεμβάσεις στο πλαίσιο αγωγής υγείας σε σχολικές μονάδες σε εθνικό επίπεδο με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού σε θέματα δημόσιας υγείας, καθώς και διενέργεια έρευνας για αξιολόγηση αυτών. Στα πλαίσια της δράσης: «Μέσα από την επιστήμη κατανοώ τον κόσμο, ζώντας σε μια εξελισσόμενη κοινότητα» και « Καλλιέργεια κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων για την πρόληψη και αντιμετώπιση αρνητικών συμπεριφορών και συγκρούσεων» στις 9, 10 & 13 Μαΐου 2022 οι μαθητές της A΄ και B΄ Γυμνασίου του σχολείου μας ενημερώθηκαν από το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της 5ης και 6ης ΤΟΜΥ Ιωαννίνων. Συγκεκριμένα, οι μαθητές πήραν μέρος στις δράσεις:"E-Bug: Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια" και "Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες" κατά τις οποίες έλαβαν γνώση των τρόπων που μπορούν να προστατευτούν από τα μικρόβια, όπως και των τεχνικών διαχείρισης του άγχους, και παράλληλα είχαν τη δυνατότητα να κάνουν ερωτήσεις στους ειδικούς επιστήμονες για σχετικά θέματα που τους απασχολούν.