Η επιστήμη στη ζωή μας!

telos2022

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στο σχολείο μας μεταξύ πολλών άλλων υλοποιήθηκε και η δράση «Μέσα από την επιστήμη κατανοώ τον κόσμο, ζώντας σε μια εξελισσόμενη κοινότητα». Η συγκεκριμένη δράση είχε ως σκοπό να προτρέψει τους μαθητές να «κοιτάξουν» γύρω τους και να εξηγήσουν φαινόμενα της καθημερινότητας με την χρήση της επιστημονικής τεκμηριωμένης σκέψης. Την Παρασκευή 27 Μαΐου 2022 ολοκληρώνοντας την δράση μαθητές παρουσίασαν στους συμμαθητές τους και στους καθηγητές τους τις εργασίες, που εμπνεύστηκαν μέσα από τα βιώματά τους, υλοποιώντας μια έκθεση με τίτλο «Η επιστήμη στη ζωή μας». Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί, που επισκέφτηκαν την έκθεση στο γυμναστήριο του σχολείου, έλυσαν γρίφους, έπαιξαν παιχνίδια γνώσεων και παρατήρησαν έργα των μαθητών, στα οποία συνδυάστηκαν τα μαθηματικά με την τέχνη. Παράλληλα, όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το χημείο του σχολείο για να κάνουν πειράματα και να δούνε δείγματα στο μικροσκόπιο, όπως και να πάνε στο εργαστήριο της πληροφορικής για να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους σε κουίζ. Στο τέλος της έκθεσης οι καθηγητές βράβευσαν το τμήμα της Β΄ Γυμνασίου, που διακρίθηκε φτιάχνοντας ένα δέντρο από τα γεωμετρικά πρίσματα που κατασκεύασαν στο μάθημα της γεωμετρίας.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις όμορφες και καινοτόμες ιδέες τους.
Για να την δείτε πατήστε εδώ.