Δράση: «Μια πόλη σταυροδρόμι, γλωσσών, θρησκειών και πολιτισμών…»

drasi2022

Την Δευτέρα 23 Μαίου 2022 στο πλαίσιο της δράσης: «Μια πόλη σταυροδρόμι, γλωσσών, θρησκειών και πολιτισμών…» , οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου περιηγήθηκαν σε μνημεία αναφοράς, που συνδέονται με τις τρείς κοινότητες οι οποίες συνυπήρξαν στην πόλη των Ιωαννίνων. Έγινε προσπάθεια βιωματικής προσέγγισης των χώρων αυτών μέσα από την παράλληλη ανάγνωση εργασιών, όπου αξιοποιήθηκαν κείμενα τοπικής ιστορίας, ποιητικές συλλογές και ενθυμήσεις. Μας υποδέχτηκαν εκ μέρους της Μητρόπολης Ιωαννίνων και μας μίλησαν για την ιστορική παρουσία της στην πόλη. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την παλαιά Συναγωγή της Ρωμανιώτικης κοινότητας όπου εκπρόσωπός της μας μίλησε για τις λατρευτικές πρακτικές, την ιστορική της πορεία και την δυναμική της στη συγχρονία και τέλος καταλήξαμε στο Τέμενος της Δυτικής ακρόπολης του κάστρου όπου στεγάζεται το Δημοτικό Μουσείο με συλλογές από τις τρείς κοινότητες της πόλης. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε ένα ιστορικό μνημείο της μουσουλμανικής κοινότητας που σήμερα μπορεί να μην υφίσταται στην πόλη, τα μνημεία της ωστόσο συγκροτούν αναπόσπαστο μέρος του ιστορικού παρελθόντος της. Για την υλοποίηση συνεργάστηκαν από κοινού τα κάτωθι μέλη του διδακτικού προσωπικού : Χαρίση Αθηνά (ΠΕ02) Τσαντήλα Αλεξάνδρα (ΠΕ 78), Ντόντορου Ειρήνη (ΠΕ84), Φοίβα Σοφία (ΠΕ01) και Μπέλλου Ευγενία (ΠΕ02) ως συντονίστρια της δράσης.

Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ.