Τέχνη και δημόσιος χώρος - 1o Γυμνάσιο Ιωαννίνων

texni

Στο πλαίσιο της διεξαγωγής της δράσης “Η τέχνη πλανιέται στην πόλη” που εντάσσεται στην παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία και στον άξονα διδασκαλίας, μάθησης και αξιολόγησης, η γλύπτρια κα Δήμητρα Γούση παρουσίασε στις 3/3/2022 στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ τάξης (Β1, Β3 και Β4) του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων το εικαστικό έργο της που αφορά στη δημόσια τέχνη. Η καλλιτέχνις συμμετείχε στο εντυπωσιακό project “ Gradient: From Gray to Color Scale” που υλοποιήθηκε στα Ιωάννινα το 2014. Φιλοτέχνησε 3D Graffiti (pavement art) πάνω στον δρόμο περιπάτου μπροστά από το θεατράκι (περιοχή Σκάλα), δημιουργώντας ψευδαισθήσεις στους περαστικούς που τον διασχίζουν. Επίσης το 1996 εργάστηκε αφιλοκερδώς ως βοηθός στο 1ο συμπόσιο γλυπτικής που πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας. Ακόμη το 2018 με το έργο της “ Ρηχό μέλλον” που περιλάμβανε κατασκευές, installation και land art σε τρία σημεία της λίμνης Παμβώτιδας, συνέθεσε ένα project με στόχο να αναδείξει καίρια περιβαλλοντικά προβλήματα της λίμνης μας και να συμβάλει στην καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης. Μετά την παρουσίαση του καλλιτεχνικού έργου της, η εικαστικός συζήτησε με τα παιδιά απαντώντας σε ερωτήσεις τους σε ένα πολύ θετικό κλίμα προσέγγισης της τέχνης που βελτιώνει την αισθητική εικόνα της πόλης.
Ευχαριστούμε θερμά την κα Δήμητρα Γούση για την ευγενική προσφορά της στην υλοποίηση της δράσης μας.
Η συντονίστρια της δράσης: Γεωργία Καρδάση
Οι συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί: Κλεονίκη Κάτσενου, Χρυσάνθη Κόκκα, Μαρία Μανανά, Αναστασία Νάκα.