2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ - 1ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων 2022

festivalmath

Στο πλαίσιο της δράσης: «Μέσα από την επιστήμη κατανοώ τον κόσμο, ζώντας σε μια εξελισσόμενη κοινότητα» στις 6 & 7 Απριλίου 2022 οι μαθητές της Α΄και Β΄Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν το 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ, που διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών (Ε.Κ.Ε.ΤΕ) σε συνεργασία με την ομάδα υποστήριξης του e-class, του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης (Αττικής, Κεντρικής Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Ελλάδας, Δυτικής Μακεδονίας και Ιονίων Νήσων). Το Φεστιβάλ τελεί υπό την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ., (Αριθμ. Πρωτ.: Φ16.1/ 77684/Δ2 – 30/06/2021). Το πρόγραμμα είναι κοινό για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και Λυκείου και απευθύνεται σε όλους τους μαθητές, όλους τους εκπαιδευτικούς, καθώς και σε όσους ενδιαφέρονται και αγαπούν την εκπαίδευση. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον χαιρετισμό της υφυπουργού Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Ζέττας Μακρή, και τις ομιλίες των: κ. Στέφανου Αρετάκη, κ. Σταμάτιου Κριμιζή, κ. Χρήστου Ζερεφού και του κ. Φίλιππου Τρυποσκιάδη, που έχουν όλοι τους διακριθεί διεθνώς για το επιστημονικό τους έργο. Στις ομιλίες και στις συνεντεύξεις τους παρουσιάστηκαν ουσιαστικές, επίκαιρες και επιστημονικά ακριβείς γνώσεις. Στη συνέχεια οι μαθητές μας παρακολούθησαν τις εργασίες συμμαθητών τους από άλλα σχολεία της Ελλάδας, αλλά και αυτές που δημιούργησαν οι ίδιοι: ένα βίντεο που αφορά τη διδασκαλία του Πυθαγόρειου Θεωρήματος «Ανακαλύπτω το Πυθαγόρειο Θεώρημα» κι ένα τραγούδι με τίτλο «Μ΄ ένα μυαλό χειμώνα, καλοκαίρι». Μέσα από αυτές τις εργασίες αναδείχτηκαν οι διαφορετικοί τρόποι με τους οποίους οι άνθρωποι σκέφτονται, νιώθουν, προσεγγίζουν τα προβλήματα και αλληλοεπιδρούν, ενώ παράλληλα η όλη δράση αποτέλεσε ακόμη μια καλή ευκαιρία διάχυσης των καλών πρακτικών που υλοποιούνται στα σχολεία της χώρας μας. Τέλος, μετά την προβολή των εργασιών, όσοι επιθυμούσαν ασχολήθηκαν με την επίλυση γρίφων στην αίθουσα της πληροφορικής του σχολείου. Οι μαθητές που συγκέντρωσαν βαθμολογία μεγαλύτερη του 20 θα λάβουν αριστείο διάκρισης.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους και θερμές ευχαριστίες στους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την βοήθειά τους.
Για να δείτε φωτογραφίες πατήστε εδώ.