Συμμετοχή μαθητών του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στο 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Με ένα βίντεο που αφορά τη διδασκαλία του Πυθαγόρειου Θεωρήματος «Ανακαλύπτω το Πυθαγόρειο Θεώρημα» κι ένα τραγούδι με τίτλο «Μ΄ ένα μυαλό χειμώνα, καλοκαίρι»,  το Σχολείο μας συμμετέχει στο 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ που υλοποιείται από το Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών (Ε.Κ.Ε.ΤΕ) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων, υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Κι επειδή η ….ψήφος σας μετράει(!!!),  σας καλούμε να ψηφίσετε τις εργασίες των μαθητών μας.

Για να είναι πιο εύκολη η συμμετοχή σας, μπορείτε να κάνετε εγγραφή στο κανάλι του YouTube  (μέσω  gmail ή facebook) και να ψηφίσετε πολύ εύκολα στον επόμενο σύνδεσμο:  http://bitly.ws/caG7.

Στη ψηφοφορία μπορούν να συμμετάσχουν όλοι. Αφού πατήστε τον υπερσύνδεσμο http://bitly.ws/caG7, επιλέξτε την καρτέλα Playlists/Προβολή πλήρους playlist και δείτε τις εργασίες από όλα τα σχολεία. Αναζητήστε τα έργα του 1ου Γυμνασίου Ανακαλύπτω το Πυθαγόρειο Θεώρημα» και  «Μ΄ ένα μυαλό χειμώνα, καλοκαίρι».

Κάθε «αντίδραση», πατώντας «Μου αρέσει» προσμετράται ως θετική ψήφος. Η ψηφοφορία του κοινού λήγει  την παραμονή της έναρξης του Φεστιβάλ δηλ. στις 5 Απριλίου 2022. Η προβολή των καλύτερων εργασιών θα γίνει κατά την διάρκεια του φεστιβάλ, που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές του σχολείου μας ζωντανά στις 6-7 Απριλίου 2022. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την δουλειά τους και καλή επιτυχία στο φεστιβάλ! Μπορείτε να δείτε τα βίντεο και από εδώ: