Διαδραστικός χάρτης με τα μαρτυρικά χωριά της Ηπείρου - 1ο Γυμνάσιο - Οκτώβριος 2021

Πατήστε πάνω στο χάρτη για να δείτε τον χάρτη ή πατήστε εδώ

Αποτίοντας ένα μικρό φόρο τιμής σε όλους εκείνους που γεύτηκαν την τρομοκρατία της γερμανικής κατοχής στην πιο σκληρή της μορφή, οι μαθητές του Β1 του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων έφτιαξαν ένα διαδραστικό χάρτη με τα Μαρτυρικά χωριά της Ηπείρου. Πατώντας πάνω στους συνδέσμους κάθε χωριού μπορεί κανείς να διαβάσει το τίμημα που πλήρωσε αυτό στο βωμό της ναζιστικής θηριωδίας.

Εκτός από αυτά που παρουσιάζουμε υπάρχουν και άλλα χωριά , τα οποία υπέστησαν ολοκληρωτική καταστροφή κατά τη διάρκεια της Γερμανικής κατοχής 1941-1944 . Πρόκειται για τον Καστανώνα, όπου από τις 34 οικίες πυρπολήθηκαν οι 25, το Δεμάτι, όπου από τις 110 οικίες πυρπολήθηκαν οι 46 και υπήρξε ένα θύμα, την Πέτρα, όπου από τις 118 οικίες πυρπολήθηκαν οι 54 και υπήρξαν τρία θύματα, την Λεπτοκαρυά, όπου από τις 70 οικίες πυρπολήθηκαν οι 54 και υπήρξε ένα θύμα,  τις Καρυές, όπου από τις 33 οικίες πυρπολήθηκαν και οι 33, τον Ανθρακίτη, όπου από τις 33 οικίες πυρπολήθηκαν οι 26 και υπήρξε ένα θύμα,  τη Λάιστα, όπου από τις 90 οικίες πυρπολήθηκαν οι 60 και υπήρξαν δύο θύματα, το Βρυσοχώρι,  όπου από τις 90 οικίες πυρπολήθηκαν οι 40 και τους Φραγκάδες, όπου από τις 120 οικίες πυρπολήθηκαν οι 80 καθώς και 58 καλύβες.

Η καταγραφή των καταστροφών για τα χωριά του Ζαγορίου δημοσιεύτηκε σε βιβλίο με τίτλο: «ΕΚΘΕΣΙΣ ΤΩΝ ΓΕΝΟΜΕΝΩΝ ΖΗΜΙΩΝ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΣ ΚΗΡΥΞΕΩΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟ – ΙΤΑΛΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ (28-10-40) ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΩΣ ΤΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 1944», (Βιβλιοθήκη Ηπειρωτικής Εταιρείας Αθηνών, αριθ. 58, Αθήνα 1987).

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μπίσα Ευγενία ΠΕ02

Γιαννούλα Κατερίνα  ΠΕ86