8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις (τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι, χορός, καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση,αντιπτέριση (badminton και χορό zumba), με σύνθημα: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».
Στις παραπάνω δράσεις συμμετείχαν όλοι ανεξαιρέτως οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου καθώς και οι εκπαιδευτικοί που διασκέδασαν, έπαιξαν και αθλήθηκαν. Την όλη εκδήλωση σχεδίασαν και συντόνισαν οι συνάδελφοι γυμναστές κ. Χριστοδούλου και κ. Καραγιάννης.