Μαθητές του 1ου Γυμνάσιου Ιωαννίνων διακρίθηκαν στην επίλυση μαθηματικών γρίφων.

Έπαινοι μαθητών του 1ου Γυμνάσιου Ιωαννίνων στην επίλυση μαθηματικών γρίφων – 1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Την Πέμπτη 8 Απριλίου 2021 οι μαθητές όλων των τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου και του τμήματος Γ1 της Γ΄ Γυμνασίου, παρακολούθησαν διαδικτυακά το 1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ, το οποίο διοργάνωσε με την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Μαθηματικών κ. Κωνσταντίνος Μπουραζάνας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων, αλλά και με εκπαιδευτικούς από όλη τη χώρα. Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα ζωντανά να παρακολουθήσουν συνεντεύξεις διακεκριμένων επιστημόνων-καθηγητών του εξωτερικού, να δούνε διαδικτυακά εργασίες συμμαθητών τους με πρωτότυπες σκέψεις και δημιουργίες και τελικά να ασχοληθούν με την επίλυση μαθηματικών γρίφων.

Οι μαθητές που συγκέντρωσαν βαθμολογία μεγαλύτερη του 80% έλαβαν αριστείο διάκρισης από την οργανωτική επιτροπή του φεστιβάλ.

Από την Α΄ Γυμνασίου διακρίθηκαν οι:

1. Γάλλιου Βασιλική
2. Γιώτης Νικόλαος
3. Γιώτης Χριστόφορος
4. Δασκαλοπούλου Ελεονώρα
5. Δημοσθένους Ναυσικά
6. Κλεφτάκη Μαρία
7. Κοκκίνης Θάνος
8. Λούπα Φωτεινή
9. Μάτσιος Νικόλαος
10. Μερτζάνης Θεόδωρος
11. Μπίτου Μάρα
12. Ντρούβας Άγγελος
13. Πέτσιος Ιωάννης
14. Πότσης Άγγελος
15. Σίκλα Ελεονώρα
16. Χρήστου Νεφέλη

Από την Γ΄ Γυμνασίου διακρίθηκαν οι:

1. Λιούγκου Θάλεια
2. Μαρνέλη Αφροδίτη
3. Μερτζάνης Αθανάσιος

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο φεστιβάλ, σε αυτά που τόλμησαν να βιώσουν την εμπειρία της επίλυσης γρίφων αλλά και στους μαθητές που τελικά διακρίθηκαν για την πολύ καλή επίδοσή τους στην προσπάθεια αυτή!